Laboranterne ved hvad de skal og hvorfor

Hos virksomheden Alphalyse A/S i Odense arbejder de godt 35 primært højtuddannede medarbejdere blandt andet med avancerede analyser af proteinbaserede lægemidler, og her spiller laboranterne en vigtig rolle.

 TEKST Gunnar Lomborg

Alphalyse blev stiftet tilbage i 2002 af Ejvind Mørtz og Thomas Kofoed. Ejvind Mørtz er Ph.d. i proteinkemi og molekylærbiologi, og har som COO sammen med sit team opbygget en virksomhed, som i dag er blandt verdens førende, når det gælder proteinanalyse ved massespektrometri. Metoderne, hvor man måler og vejer proteiner, udspringer fra SDU, og Alphalyse har videreudviklet dem i tæt samarbejde med en række lægemiddelproducenter blandt kunderne.

– Hvor SDU bedriver grundforskning, så videreudvikler vi metoderne til lægemiddelfremstilling og udfører analyser for kunderne på deres lægemidler. For eksempel til at måle hvilke urenheder der er i proteinprodukterne – ofte i meget små mængder. Vi arbejder efter de højeste standarder og er f.eks. certificeret med GMP (Good Manufactoring Practice) af den danske Lægemiddelstyrelse for at sikre kvaliteten, fortæller Ejvind Mørtz.

 Laboranterne kender udstyret bedst

Selv om langt de fleste af de akademiske medarbejdere er vant til at begå sig i laboratorierne, så er laboranterne dem, der kender udstyret bedst og sikrer, at både rutineopgaver og mere specielle opgaver løses til perfektion.

– Laboranterne bruger det meste af deres tid i laboratorierne og er superdygtige til deres fag. De ved hvad de skal lave og hvorfor, og de kan spotte, når ting ikke er helt som de skal være. Vi har en masse meget avanceret udstyr, og meget af vores arbejde er computerstyret og højteknologisk, så laboranterne skal være fortrolige med software, HPLC-analyser, ELISA og en masse andre teknikker, fortæller direktøren.

 Arbejder selvstændig og tværfagligt

Han understreger, at laboranterne arbejder ret selvstændigt og har ansvaret for udstyret i laboratorierne, ligesom de rapporterer og er med til at fortolke de data, der kommer ud af analyserne – ofte i et tværfagligt samarbejde med projektledere og kunder. Derfor er det vigtigt, at Alphalyse’s laboranter er team-orienterede og kan samarbejde med alle faggrupper.

Med så avanceret udstyr, som Alphalyse råder over, forventer virksomheden ikke, at nyuddannede – eller blot nyansatte – laboranter fra dag ét er selvkørende. Der er en længere oplæringsperiode, så det vigtigste er lysten til at lære det nye, og evnen til at sætte sig ind i den software, der bruges. Det er selvfølgelig også essentielt, at de forstår vigtigheden af en høj kvalitetssikring, men det ligger i de fleste laboranters DNA.

 Afvekslende arbejdsmiljø

– Når vi søger laboranter, kan vi se at mange ansøgere kommer fra sygehusverdenen eller universiteterne, og de passer ofte fint ind. De kommer til at kende de standarder, vi arbejder efter, hvis ikke de kender dem i forvejen. Vi har et spændende og meget afvekslende arbejdsmiljø, selv om der selvfølgelig også er rutineopgaver, så de skal kunne lide udfordringer, siger Ejvind Mørtz.

Han vil gerne på sigt – når laborantgruppen er stor nok til at bære det – have praktikanter ansat, for han mener at det er vigtigt at være med til at inspirere unge til at tage en spændende uddannelse, hvor der også er gode jobs at få.

Netop nu er Alphalyse i gang med at søge efter en ny laborant, og har lige slået en jobannonce op på sin hjemmeside.

Om artiklen

På Dansk Laborant-Forenings Delegeretmøde i 2024 blev forslaget ”Fastholdelse af laboranter i laborantstillinger: Vi vil gerne have at bestyrelsen i DL-F gør mere opmærksom på laborantfaget og vores styrker som faggruppe” besluttet. Vi har derfor spurgt en række arbejdsgivere, hvad de bruger laboranter til på deres virksomhed, og hvorfor faggruppen er vigtig for dem.

Laboranter cand.alt.

Dansk Laborant-Forening/HK har udgivet en pjece, der beskriver ni profiler som en synliggørelse af nogle af de jobmuligheder, vi mener, vores medlemmer vil være de bedste til at betræde. Du finder pjecen her: Mød 9 specialister – der skaber fremtiden og som engelsk version: Meet 9 specialists – who are creating the future.