Selskabet for Naturlærens Udbredelse (SNU) har i anledning af sit 200-års jubilæum besluttet at tildele H.C. Ørsted Guldmedaljen i hhv. fysik og kemi til to fremtrædende forskere, professor Jens Kehlet Nørskov og professor Morten Meldal, for deres banebrydende bidrag inden for fysik og kemi.
Begge forskere vil blive hædret for deres indsats ved en ceremoni på fredag den 22. marts, hvor medaljerne overrækkes af Hans Majestæt Kongen.
Professor Jens Kehlet Nørskov fra Danmarks Tekniske Universitet har haft en enorm indflydelse på vores
forståelse af fænomener på grænsefladen mellem faste stoffer og gas- eller væskefasen. Som teoretisk
fysiker har han været pioner inden for udviklingen og anvendelsen af kvantemekaniske beregninger til
forståelse af adsorption og kemiske reaktioner på overflader.
Han har udviklet, hvad der i dag er standardmodellen til forståelsen af kemiske bindinger ved metaloverflader, og hans forskning har skabt grundlaget for en forståelse af heterogen katalyse.
Jens Kehlet Nørskov har de seneste år fokuseret sin forskning på at forstå og udvikle processer til grøn
energiomdannelse – Power2X. Et afgørende gennembrud inden for de seneste fem år er det teoretiske
grundlag for en proces til elektrokemisk reduktion af N2 til ammoniak. Hans bidrag har været helt centralt og først og fremmest været påvisningen af, at kontrol af proton og elektronoverførsel er nøglen til kontrol af selektiviteten til ammoniak. Perspektiverne er enorme og kan spille en afgørende rolle for den nødvendige globale omlægning til grøn energi.
Professor Morten Meldal fra Københavns Universitet modtager H.C. Ørsted Guldmedaljen i kemi for hans
markante bidrag til organisk kemi. Morten Meldal har i årevis været en toneangivende forsker og har blandt andet stået i spidsen for flere betydningsfulde opdagelser og teknologier inden for hans forskningsområder.
Morten Meldal modtog i 2022 Nobelprisen for sit arbejde.
Morten Meldals arbejde omfatter blandt andet ”klikkemi”, hvor molekylære byggesten hurtigt og effektivt
klikker sammen i en særlig form for kemisk reaktion. Klikkemi bruges både i industrien og den akademiske verden til at danne nye molekyler, og til at klikke håndtag på eksisterende molekyler, uden at ændre deres biologiske funktion.
Inden for de sidste år har Morten Meldal designet peptid receptorer, de såkaldte P-bodies, der kan genkende molekyler specifikt i vand. Der er store forventninger til, at disse relativt små syntetiske peptider kan erstatte antistoffer, som nu udgør op mod 30% af drug markedet, men som pga. deres makromolekylære natur giver medicinske og immunologiske begrænsninger.
Guldmedaljerne overrækkes af H.M. Kongen
SNUs H.C. Ørsted guldmedalje gives for fremragende videnskabelige arbejder inden for fysikkens og kemiens områder. Medaljen kan gives til forskere, der arbejder i Danmark, og er hidtil tildelt 19 forskere siden 1909, heriblandt to Nobelpristagere, Niels Bohr (1924) og Aage Bohr (1970).
Kilde: SNU