• Facebook
  • LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • OM KEMIFOKUS
  • PARTNERLOGIN

KemiFOKUS

Fokus på kemi

  • Analytisk kemi
  • Arbejdsmiljø/Indeklima
  • Biokemi
  • Biologi
  • Bioteknologi
  • Branchenyt
  • Energi
  • Fødevarekemi
  • Historisk kemi
  • Kemiteknik
  • Kemometri
  • Klikkemi
  • Klima og miljø
  • Lovgivning og patenter
  • Medicinalkemi
  • Nanoteknologi
  • Organisk kemi
  • Artikler fra Dansk Kemi

Historisk kemi01. 09. 2001 | Katrine Meyn

Møntkøb i Tyrkiet

Historisk kemi01. 09. 2001 By Katrine Meyn

Samtale med sagkyndig samt rumvægtsbestemmelser og lødighedsberegninger af »antikke« mønter indkøbt på en ferie i Tyrkiet viser, at man skal lade være.

Læs originalartiklen her

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 9, 2001 og kan læses uden illustrationer, strukturer og ligninger herunder. Se relaterede artikler nederst på siden.

Af H.J. Styhr Petersen

På en nylig afholdt ferie i Tyrkiet blev jeg uden for amfiteatret i Aspendos (Tyrkiet) antastet af en nydelig ung mand, der ville sælge mig nogle antikke mønter. Det var hans egen private samling, men han stod og havde brug for penge. Det var meget fine sager, og som bevis viste han et par 100 DM-sedler, som han havde fået ind tidligere på dagen.
Jo, jeg samler skam også på mønter, men det er længe siden, at jeg har haft berøring med numismatikken. Så jeg var ikke interesseret – det er for øvrigt en god taktik. Langt om længe indvilligede jeg i at se nogle mønter. Der var en græsk, med Alexander den Store på aversen, og tre romerske. Jeg var stadigvæk ikke rigtig interesseret, og prisen på Alexander nåede fra skyerne ned på 10000000 tyrkiske lire, dvs. 70 kr. Det ville jeg godt give. Så var vejen banet for de tre romerske denarer, som jeg også fik for 70 kr.
Hvordan skal man nu smugle antikke mønter ud fra Tyrkiet? Jeg puttede dem i min pung mellem dansk og tyrkisk småmønt. Var det nu det første eller det sidste sted, en inspektør ville kigge? Det fandt jeg ikke ud af, for der var ingen kontrol.

Detektivarbejde
Hjemme igen måtte først mit eget håndbibliotek og så Lyngby Stadsbibliotek stå sin prøve. Det kom jeg temmelig langt med. For at klare de sidste problemer gik jeg ind på Den kgl. Mønt- og Medaljesamling på Nationalmuseet, hvor jeg talte med inspektør Helle Horsnæs. Hun var sandt at sige ikke begejstret for mine romerske mønter (C,D,E), men var glad for, at jeg kun havde givet 70 kr. for dem, for det var de dog værd. Hun havde haft andre besøgende, der havde betalt adskilligt mere. På en af mønterne kunne hun se støbegrater, en anden var slidt på de forkerte steder, en tredje havde Zeus (det kan nu også være Jupiter) på aversen og den romerske Concordia Augusta (den kejserlige enighed) på reversen. Der fandtes ikke mønter med Gordianus på aversen og gudinden Vesta på reversen osv. Hun kunne også have sagt, at sølvet ikke så rigtigt ud – det havde jeg selv bemærket.
I tabellen har jeg resumeret nogle af mine oplysninger om mønterne. Jeg har inkluderet en romersk denar, jeg vistnok har købt i Paris hos en respektabel (?) mønthandler (B), og to mexicanske sølvmønter, som jeg har købt af en restauratør i Salamanca, Guanajuato.
Ole Bostrup, der tidligere i dette blad har skrevet om rumvægtsbestemmelser og lødighedsberegninger på gamle sølvmønter (Dansk Kemi 81 (2000) 4,12; 5,10; 6,29) har venligst hjulpet mig med rumvægtsbestemmelser for disse mønter.
Til udregning af massebrøken w benyttes formlen w= d1(d-d2)/d(d1-d2), hvor d er rumvægten af mønten, d1 rumvægten af det ædleste metal og d2 er rumvægten af det mindre ædle metal. For sølv benyttes 10,5, for kobber 8,96 og for tin (hvidt) 7,31. Der gøres opmærksom på, at der i Bostrups tilsvarende formel er byttet om på tæller og nævner.

Resultater og kommentarer

A græsk, sølv
Avers: Demetrios Poliorketes (konge 294-288 f.Kr.)
Revers: Poseidon med trefork
Rumvægten var 8,72 – lettere end kobber – et klart falsum

B romersk, sølv
Avers: Commodus Antoninus (kejser 180-192)
Revers: Concordia
Rumvægten var 9,79, hvilket svarer til 57,8% sølv. Den tror jeg stadigvæk på.

C romersk, sølv
Avers: Zeus ?
Revers: Concordia
Rumvægt var 8,48 – lettere end kobber – et klart falsum.

D romersk, bronze
Avers: Gordianus (G3, kejser 238-244) (G1 (far): 238, G2 (søn): 238, G3 (sønnesøn), 13 år i 238)
Revers: Vesta
Rumvægten var 8,68. Det svarer til 85,7% kobber. Nu er bronzer mange ting. Ifølge Meyers Vareleksikon indeholdt vores femører 95% kobber, mens finere medaljer undertiden indeholdt 92%. I Oldtidens Grækenland anvendtes 75-90% kobber osv. Kobberindholdet er OK.

E romersk, sølv
Avers: Marcia, gift med Philippus Arabs (kejser 244-249)
Revers: Concordia
Rumvægten var 8,71. Snyd igen – men en meget smuk mønt!

F mexicansk, sølv
5 pesos, 1953 med påskrifterne 27 7/9 (27,778) g, 0.720 ley (lødighed)
Vægten var 27,67 g. Rumvægten 9,99, hvilket svarer til 70,3 %.

G mexicansk, sølv
10 pesos, 1956 med påskrifterne 28,888 g, 900 ley.
Vægten var 28,89 g. Rumvægten 10,32, hvilket svarer til 89,8 %.

Det fremgår, at metoden inden for måleusikkerheden passer med de mexicanske værdier. Den i Paris købte mønt (B) er OK, mens de tyrkiske sølvmønter er snyd og bedrag, men smukt lavet. Den tyrkiske bronzemønt er nok også falsk, men kobberindholdet er OK.

Note
Det vanskeligste i denne sag er at binde mønterne op i sytråd, så de kan vejes i vand. Det er ikke så slemt med mønter, der har ridser i kanten eller er rillede – men med de helt runde og glatte, er det meget svært. Jeg har lavet et løseligt skøn over den fejl, som sytråden medfører. Det gør mønten lidt lettere, altså mindre ædel. Det ville være bedre – og lettere – at bruge en tynd sølvtråd til sølvmønter osv. De mexicanske resultater viser, at fejlen ved sytrådsmetoden ikke er stor.
Moraler
– Man kan let blive snydt, hvis man køber mønter på gaden
– men så overtræder man ikke loven ved at udføre dem!
– Man kan have megen fornøjelse af at blive snydt!!
– Jeg har lært meget om græsk og romersk historie og om numismatik.

Legitime møntkøb
Der er mange muligheder for at købe mønter legitimt. Jeg vil ikke anbefale en mønthandler frem for en anden, men køber man dem inden for landets grænser, risikerer man i alle fald ikke at overtræde nogen regler for ind- eller udførsel. Ellers kan man gå til de store internationale auktioner, der offentliggør et katalog med illustrationer før hver auktion. I så fald må man selv undersøge regler for at tage sine køb med over grænsen ligesom ved andre køb i udlandet.
Helle Horsnæs, museumsinspektør, Nationalmuseet.

Skrevet i: Historisk kemi

Seneste nyt fra redaktionen

Biotek-firma bag fedme-medicin på tabletform har lagt en klar plan om samarbejde eller opkøb

MedicinalkemiTop21. 04. 2025

I dag er det frem med nålen, hvis man er i behandling med diverse former for fedme-medicin. Det hæmmer imidlertid udbredelsen på specielt asiatiske og afrikanske markeder, hvor der er en udtalt nålefobi. Derfor arbejder det danskstiftede biotekselskab Pila Pharma med at få udvikle deres

Dansk virksomhed vil vende produktionen af ammoniak på hovedet – ned i en lille container

AktueltBioteknologiFødevarekemi07. 04. 2025

NitroVolt, en dansk biotech-virksomhed, vil vende produktionen af ammoniak på hovedet. I stedet for den velkendte løsning, der bygger på den energitunge Haber-Bosch-proces, vil produktionen nu foregå i en container, der fx kan stå direkte ude hos en landmand. Ammoniak til kunstgødning er en slags

En EU-historie om nomenklatur – og ginseng til hunde, katte og heste!

AktueltArtikler fra Dansk KemiHistorisk kemi01. 04. 2025

Artiklen har været bragt i Dansk Kemi nr. 6, 2024 og kan læses uden illustrationer, strukturer og ligninger herunder. Læs originalartiklen her Nomenklaturudvalget får indimellem henvendelser om dansk kemisk nomenklatur fra de oversættere i EU, hvis opgave det er at oversætte EU-lovgivning på

Tysk elektrolyseanlæg er som det første i verden blevet integreret direkte i kemisk produktion

AktueltEnergi31. 03. 2025

Efter en byggeperiode på omkring to år, er BASF nye 54 megawatt elektrolyseanlæg blevet indviet. Udover at være Tyskland største, med en kapacitet til at producere op til 8.000 ton grøn brint årligt, skriver det også historie på et andet område. Brinten skal primært anvendes som råmateriale i

Dansk innovation blander sig i toppen over lande med de fleste patentansøgninger

AktueltBranchenyt31. 03. 2025

Danske virksomheder er fortsat nogle af de mest aktive i Europa til at innovere. Det viser nye tal fra Den Europæiske Patentmyndighed, EPO, som udsteder patenter, der kan dække i op til 45 lande. Vestas, Novozymes og Danmarks Tekniske Universitet har leveret de største bidrag til, at Danmark kan

Ny grundbog tager studerende på videregående uddannelser ind i den basale kemi

Branchenyt26. 03. 2025

Hvad er kemi? Hvad er de teoretiske perspektiver ved kemi? Og hvordan påvirker kemi vores hverdagsliv? Det er udgangspunktet for en ny grundbog til de studerende på de videregående uddannelser, som giver en introduktion til almen, uorganisk og organisk kemi. Bogen gennemgår, hvordan stoffer,

Nedrivningsarbejdere i kontakt med PCB slipper med skrækken – kun lave niveauer i blodet

Arbejdsmiljø/IndeklimaKlima og miljø25. 03. 2025

Ingen alarm, men hold fokus på sikkerhed og hygiejne. Den besked blev givet til 62 medarbejdere, som forskere fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) har fulgt over to år. Forskerne har undersøgt niveauerne af miljøgiften PCB i blodet hos nedrivere, der blandt andet har arbejdet

Styrkelse af nyfundet gen kan gøre kartoflen resistent over for svampeangreb

AktueltFødevarekemiKlima og miljø24. 03. 2025

Svampeangreb er en af de slemme skader, som kan ramme kartoffelproduktionen. Nu har den danske biotechvirksomhed Healthycrop lykkedes med at finde et gen, som kan styrke kartoflens naturlige modstandskræft. Og det i en sådan grad, at kartoflen bliver resistent over for svampeangreb. Allerede til

Fra forskning i nanosikkerhed til mere sikker håndtering af nanomaterialer i det danske arbejdsmiljø

NanoteknologiTop21. 03. 2025

NFA har udgivet sin første videnskabelige artikel om NFA’s samfundsmæssige aftryk på kemiområdet. Artiklen er udkommet i tidsskriftet Societal Impact. Den beskriver hvordan forskning i nanosikkerhed er omsat til mere sikker håndtering af nanomaterialer på arbejdspladser i Danmark. Det skete i tæt

Dansk forbud mod PFAS er lige på trapperne – indsigelsesfrist mod 2024-aftale er overskredet

AktueltKlima og miljø20. 03. 2025

Et dansk forbud mod PFAS i fx tøj og sko har fået lettere gang på jord, efter fristen for indsigelse fra EU-kommissionen og de andre medlemsstater er overskredet. Indsigelserne skulle gælde mod den aftale, som samtlige partier i Folketinget blev enige om i foråret 2024. Blev der ikke gjort

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis





Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Mikrolab – Frisenette A/S

    NYHED: IKA er tilbage med IKA Specials tilbudsavis

  • DENIOS ApS

    Glemmer du service? Her er konsekvenserne

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumsystemer: En guide til turn-key projekter

  • DENIOS ApS

    Tid til serviceeftersyn?

  • Dansk Laborant-Forening/HK

    Laboranten er en nøglespiller

  • DENIOS ApS

    Service og vedligeholdelse – overholder du loven?

  • Holm & Halby

    LAF Kørekort: Hvordan man bedst beskytter sig selv, sine omgivelser og sit produkt

  • Holm & Halby

    Autoklave Kørekort: Bliv skarp på korrekt sterilisering

  • Holm & Halby

    Se nemt instrument- og servicedata med mobiltelefonen

  • MD Scientific

    20% rabat på udvalgte HIC-ADC-kolonner

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Biotek-firma bag fedme-medicin på tabletform har lagt en klar plan om samarbejde eller opkøb

    21.04.2025

  • Dansk virksomhed vil vende produktionen af ammoniak på hovedet – ned i en lille container

    07.04.2025

  • En EU-historie om nomenklatur – og ginseng til hunde, katte og heste!

    01.04.2025

  • Tysk elektrolyseanlæg er som det første i verden blevet integreret direkte i kemisk produktion

    31.03.2025

  • Dansk innovation blander sig i toppen over lande med de fleste patentansøgninger

    31.03.2025

  • Ny grundbog tager studerende på videregående uddannelser ind i den basale kemi

    26.03.2025

  • Nedrivningsarbejdere i kontakt med PCB slipper med skrækken – kun lave niveauer i blodet

    25.03.2025

  • Styrkelse af nyfundet gen kan gøre kartoflen resistent over for svampeangreb

    24.03.2025

  • Fra forskning i nanosikkerhed til mere sikker håndtering af nanomaterialer i det danske arbejdsmiljø

    21.03.2025

  • Dansk forbud mod PFAS er lige på trapperne – indsigelsesfrist mod 2024-aftale er overskredet

    20.03.2025

  • Flere elbiler og mindre ammoniak kan nu måles i en form af en bedre luftkvalitet

    19.03.2025

  • Forskere står bag hybridost med 25 procent ærteprotein – men med samme smag og tekstur

    18.03.2025

  • Medicin udviklet mod for højt blodtryk kan også anvendes mod – hjertesorg

    18.03.2025

  • Ny analyse ser på muligheden for mindre partikelforurening fra danske brændeovne

    17.03.2025

  • Europæisk projekt baner vejen for personlig medicin og bedre brug af sundhedsdata

    11.03.2025

Alle nyheder ›

Læs Dansk Kemi online

Annoncering i Dansk Kemi

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik